Sugerując się nazwą przygotowywałam to danie z dusza na ramieniu, że wyjdzie tak pikantne, że nie dam rady zjeść. Owszem było ostre, ale nie do przesady.
Mimo, że to potrawa bezmięsna, to dzięki zawartości fasoli i soczewicy oraz serwowana z ryżem jest bardzo sycąca. Z podanych proporcji wychodzi całkiem sporo chili, więc nadaje się na obiad / kolację na ciepło dla 4-6 osób.
Przepis pochodzi z książki „Kuchnie świata. Meksyk, Karaiby, Ameryka Północna” wydanej przez Spółkę Imprint Sp. Z o. o., z części o kuchni karaibskiej.
Składniki:
- 2 łyżki oleju
- 1 cebula
- 1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
- 2 ząbki czosnku
- 300 ml białego wina
- ok. 300 ml wywaru warzywnego
- 115 g czerwonej soczewicy
- 2 gałązki świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego
- 2 łyżeczki mielonego kuminu
- 3 łyżeczki ciemnego sosu sojowego
- 1/2 pikantnej papryczki chili
- 1 łyżeczka przyprawy chili
- 1 łyżka sosu ostrygowego (opcjonalnie)
- 1 puszka czerwonej fasoli osączonej z zalewy
- 1 mała puszka kukurydzy
- 2 łyżeczki cukru
- sól
W garnku rozgrzać olej i zeszklić na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać 2 zmiażdżone ząbki czosnku i pomidory wraz z zalewą, gotować ok. 10 minut. Wlać wywar warzywny i wino. Dodać opłukaną na sicie soczewicę, sos sojowy, sos ostrygowy, tymianek, kumin, posiekaną papryczkę chili oraz przyprawę chili, dokładnie wymieszać. Gotować pod przykryciem na małym ogniu, do miękkości soczewicy (ok. 20-25 minut), od czasu do czasu mieszając. Na koniec dodać fasolę i kukurydzę oraz cukier. Wymieszać i gotować jeszcze ok. 10 minut, doprawić solą. Podawać na gorąco z ryżem.
SMACZNEGO
Uwagi:
- W sklepie nie było papryczki chili, kupiłam więc w zamian papryczkę peperoni. Jeśli nie jesteście fanami bardzo pikantnych smaków, koniecznie usuńcie pestki ze środka, zanim dodacie papryczkę do dania.
- Aby złagodzić pieczenie (dla wrażliwych podniebień) można danie zagryzać chlebem. Popijanie pomaga, ale tylko na krótką metę 😉
- W oryginalnym przepisie polecali podawać to danie z ryżem i kukurydzą. Ja postanowiłam dodać kukurydzę do chili wcześniej, na tym samym etapie, co fasolę. Polecam kupić małą puszkę kukurydzy lub dać 1/2 – 3/4 dużej puszki. Mi było szkoda zostawiać resztki i dałam całe 290 g kukurydzy, co nieco złagodziło i osłodziło smak całego dania.
- Można także przygotować takie chili w wersji mięsnej. Zamiast soczewicy można użyć mielone mięso wołowe lub cielęce. Należy je dodać do zeszklonej cebuli i smażyć kilka minut do zrumienienia. Następnie dodać pomidory i pozostałe składniki jak w pierwotnym przepisie.