Nietypowa szarlotka

Ostatnimi czasu z powodu niedyspozycji żołądkowej do znudzenia jadłam kleik ryżowy, gotowaną marchew, suchary i jabłka prażone… Ponieważ nakupowałam pokaźną ilość szarej renety, nie wszystko zdołałam przerobić na tzw. pulpę jabłkową do ryżu. Po tygodniu takiej diety miałam jej serdecznie dość. Z pozostałych jabłek postanowiłam zrobić szarlotkę.

szarlotka bez wyrabiania ciasta

W książce „Fotografia smaku” (wyd. Marginesy) natrafiłam na ciekawy przepis. Nie jest to typowa szarlotka na kruchym spodzie. Jej sekret a zarazem duży atut powiązany jest z bardzo prostym i szybkim przygotowaniem. Zużywamy niewiele składników i nie ma potrzeby zagniatania ciasta.

Zachęcona postanowiłam wypróbować taką recepturę. Wyszło smaczne, aczkolwiek bardzo słodkie ciasto. Dlatego następnym razem tylko dodam połowę zalecanego cukru i w takich nieco zmienionych przeze mnie proporcjach zamieszczam poniżej przepis.

Składniki na ciasto z tortownicy o średnicy 27 cm:

  • 1,5 szklanki mąki
  • 1,5 szklanki bułki tartej
  • 0,75 szklanki cukru (ciekawy aromat nadaje brązowy cukier)
  • 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
  • 5-6 szt. kwaśnych jabłek (szarej reneta lub antonówki)
  • ok. 200 g masła
  • opcjonalnie – *rodzynki; *tarta skórka pomarańczowa; *cynamon; *cukier waniliowy

Do miski wsypać mąkę, cukier, bułkę tarą i proszek do pieczenia, wymieszać dokładnie widelcem. Połowę tej suchej masy przesypać do wysmarowanej tłuszczem tortownicy. Następnie ułożyć pierwszą warstwę obranych, pokrojonych w talarki jabłek. *Posypać je cynamonem;cukrem waniliowym,  dodać rodzynki i/lub skórkę pomarańczową.

szarlotka bez wyrabiania ciasta

Ułożyć kolejną warstwę jabłek i *aromatycznych dodatków i lekko ugnieść. Następnie wysypać pozostałą część suchej masy (mąka, cukier, bułka i proszek), wyrównać łyżką. Na wierzch zetrzeć na tarce o dużych oczkach zimne masło.

szarlotka bez wyrabiania ciasta

Ciasto piec w temperaturze 190 stopni przez 50-55 min. Podczas pieczenia roztopione masło i sok z jabłek scalą wszystkie warstwy szarlotki. Od góry zaś powstanie apetyczna, chrupiąca skorupka.

Polecam serwować na ciepło z dodatkiem lodów. Na zimno ciasto najlepiej smakuje i trzyma kształt po kilku godzinach / następnego dnia od upieczenia.

SMACZNEGO

szarlotka bez wyrabiania ciasta

Uwagi

  • Do przygotowania tej szarlotki nie używa się jajek, więc ciasto nadaje się dla osób na nie uczulonych. Nie ma potrzeby dodawania śmietany (jak w niektórych przepisach na kruche ciasto), a gdy masło zastąpimy margaryną ciasto będzie się także nadawało dla alergików na mleko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *