Francuski chleb wiejski

Przepis pochodzi z książki „Vademecum domowegoFrancuski chleb wiejski
wypieku pieczywa” z wydawnictwa Rea. Swoją drogą serdecznie polecam tą książkę. Oprócz wielu przepisów na różnorodne rodzaje pieczywa, znajdziecie tam przydatne informacje m.in. o rodzajach mąki, przygotowywaniu zakwasu, wskazówkach dotyczących udanego wypieku pieczywa w domowym zaciszu.

Składniki (na 2 bochenki):

1. Rozczyn:

  • 5 g drożdży
  • 300 ml letniej wody
  • ok. 300 g mąki pszennej chlebowej

2. Ciasto właściwe:

  • 100 ml zakwasu żytniego
  • ok. 300 g mąki pszennej chlebowej
  • 10 g soli morskiej

Przygotować rozczyn – drożdże rozpuścić w wodzie, wymieszać z mąką i odstawić na 3-4 godziny. Następnie wymieszać rozczyn ze składnikami ciasta właściwego. Zagniatać ciasto, aż będzie gładkie i lśniące. Uformować kulę, przełożyć do miski wysmarowanej oliwą i zostawić do odpoczęcia na 30 – 40 minut.

Rozczyn - przed wyrastaniem  Rozczyn - po 40 minutach

 

 

 

Ciasto podzielić na 2 równe części. Pierwszą z tych części podzielić na kolejne 4 kawałki, z których na stolnicy obsypanej mąką uformować wałeczki. Zlepić końce 4 wałeczków i zapleść z nich warkocz. Końcówki wałeczków podwinąć pod spód ciasta i lekko docisnąć, by dobrze się skleiły. To samo zrobić z drugą częścią ciasta. Zaplecione chlebki pozostawić do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość.

Francuski chleb wiejski - zaplatanie warkoczaFrancuski chleb wiejski - zaplatanie warkocza

 

 

 

 

Francuski chleb wiejski - przed wyrastaniemFrancuski chleb wiejski - wyrośnięty

 

 

 

 

Francuski chleb wiejski - po upieczeniu Piekarnik nagrzać do 250 stopni C.  Na dno wstawić naczynko żaroodporne z kostkami lodu lub spryskać ścianki piekarnika wodą. Wstawić chlebki ułożone na blaszce. Zamknąć drzwiczki i obniżyć temperaturę do 200 stopni C. Chlebki piec 20-25 minut, do lekkiego przyrumienienia. Ostudzić na kuchennej kratce.

SMACZNEGO

 

 

 

Uwagi:

  • Niestety skończyła mi się mąka pszenna chlebowa, a z powodu choroby córki jestem niejako uwięziona w domku. Użyłam więc mąki pszennej 500 oraz pszennej pełnoziarnistej (w proporcji mniej więcej 3:1), przez co dałam odrobinę więcej wody.
  • Takowy chlebek robiłam po raz pierwszy. Mimo, że wydaje się skomplikowany w przygotowaniu, to nie jest tak źle. Przy zaplataniu warkocza posłużyłam się filmikiem instruktażowym – http://www.youtube.com/watch?v=R8K6SHj43lY
  • Chleb studziłam pod ściereczką bawełnianą, dzięki temu miał miękką skórkę.
  • W smaku wyszedł łagodny a nawet ciut słodki. Dla lubiących konkretne smaki polecam dodać ciut więcej soli.
  • Przepis należący do „zakwasożernych”, więc weźcie to pod uwagę rozmnażając odpowiednio wcześniej swój zakwas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *